در این بخش شما میتوانید سوالات متداولی که توسط متقاضیان دوره های مدرسه کسب و کار صنعت ساختمان پرسیده شده را مشاهده نمایید. مشاهده این پرسش و پاسخ ها موجب برطرف شدن ابهامات و پاسخ به سوالات شما خواهد بود. ما سعی کرده ایم تا سوالات پر تکرار شما عزیزان را از جمله سوالاتی در رابطه با دوره های جامع و کوتاه مدرت مدرسه کسب و کار صنعت ساختمان، شرایط دریافت مدرک CMBA، نحوه برگزاری کلاس ها و … را در این قسمت پاسخ دهیم. چنانچه پاسخ سوال خود را پیدا نکردید میتوانید از طریق بخش دیدگاه های همین صفحه یا از طریق گفتگوی آنلاین با ما در ارتباط باشید.

بطور کل ساختار آموزشی در دانشگاه ها بر اساس تخصص یا (دانش محوری) می باشد و رویکرد کسب و کاری ندارد، در صورتیکه مطابق سری مدارک استاندارد ICB سه مولفه دانش، توانائی و مهارت، لازمه هر کسب و کاری است.

آموز شهای MBA در دنیا با بیش از ۱۰۰ سال سابقه برای اولین بار در کشور آمریکا با رویکرد مدیریت راهبردی کسب و کار ( Master of Business Administration ) خلق و اجرا گردید و پس از آن در اکثر کشور های در حال توسعه نیز منتشر گردید.

قالب آموزش های دوره های MBA از ۳ اصل دانش و مهارت پیروی کرده و بدنبال انتقال دانش و تجربه ناب مورد نیاز هر کسب و کار طراحی می گردد.

در موسسه تحقیق و توسعه خانه عمران ( بخش مدرسه کسب و کار ) دوره هایی تحت عنوان CMBA ( Construction MBA  ) از حدود اوایل دهه ۹۰ برای اهالی صنعت ساختمان طراحی گردیده است که از لحاظ ارزشی علاوه بر دانش آکادمیک ماموریت انتقال تجربه و مهارت را نیز با خود دارد. سری دوره های CMBA که فقط انحصاری و ثبت شده رسمی موسسه تحقیق و توسعه خانه عمران می باشد، حاصل بیش از دو دهه تجربه در صنعت ساختمان بوده و ماموریت آن تربیت مدیران شایسته و حرفه ای در کسب و کار های :

 • ساخت وساز شهری
 • معماری داخلی و بازسازی شهری
 • مشاورین املاک

می باشد، لذا رویکرد این موسسه آموزشی در قبال بار مسئولیت اجتماعی، راه اندازی و برگزاری این دوره ها در صنعت بر اساس محتوی ناب آموزشی و اساتید برجسته ای شکل گرفته است.

در ایران هیچ مرکزی در ساختار آموزش عالی کشور، مدارک MBA یا CMBA را معادل لیسانس یا فوق لیسانس معرفی نکرده است و هر شخص یا گروهی که چنین ادعائی دارد، سندیت قانونی و رسمی نخواهد داشت.

جالب توجه است که تعداد زیادی از دانشگاه های معتبر دولتی طی چند سال اخیر مبادرت، به برگزاری دوره های MBA و DBA نموده اند که صرفا در حوزه مدیریت کلان و راهبردی کسب و کار ها می باشد.

مخاطبان این دوره مطابق جدول ذیل طبقه بندی می شوند:

همانطور که در جدول فوق ملاحضه می گردد، طراحی این دوره های آموزشی به نحوی است که مخاطبانی که از لحاظ مدرک تحصیلی، مهندسی مرتبطی ندارند نیز می توانند شرکت نموده و از مزایای این سری آموزشی بهره مند گردند.

پاسخ به این سوال در دو بخش است:

بخش اول: ایجاد مزیت رقابتی

با گذشت زمان عرصه کسب و کار های صنعت ساختمان به شدت رقابتی شده، شاید یک سوال استراتژیک برای شما موضوع را بهتر روشن سازد:

فرض کنید شما یک سازنده ساختمان در یک منطقه شهری هستید که تعدادی رقیب نیز مانند شما در همان منطقه فعالیت می کنند.

و اما سوال: چرا متقاضی یک ملک کلنگی که بدنبال نوسازی هستند باید به شما مراجعه کنند؟ شما چه مزیت رقابتی نسبت به رقبای سازنده تان در همان منطقه دارید؟

تقریبا می توان گفت اساس مدیریت استراتژیک در کسب و کار، پاسخ دادن به سوال بالا می باشد که لازمه آن داشتن دانش و مهارت و تجربه مرتبط می باشد.

دوره CMBA با رویکردی جدید علاوه بر رفع نیاز های امروز، افق میان مدت و دراز مدتی از کسب و کار تعریف می کنند و با ایجاد تغییر نگرش در مخاطب دانش پژوه خود، نسبت به تغییر رفتار آنان در ساخت وساز تغییری جدی و قابل احساس ایجاد می کند.

بدیهی است راز بقا در کسب و کار ساخت وساز ایجاد مزیت رقابتی و ارزش افزوده است و این امر در صدر ماموریت دوره CMBA قرار گرفته است و پس از ۱۰ سال برگزاری این دوره ها بصورتی کاملا حرفه ای و کاربردی نیاز امروز و آینده صاحبان کسب و کار ساخت و ساز شهری را برآورده خواهد کرد.

بخش دوم: ایجاد شبکه ارتباطی

و مورد بسیار حائز اهمیت دیگر در کسب و کار شبکه ارتباطی قدرتمند است. موسسه تحقیق و توسعه خانه عمران با بیش از ۷۰،۰۰۰ فارغ التحصیل در دوره های مختلف، ۴۰۰ نفر مدرس و اعضای هیات علمی و بیش از ۱۰۰۰ واحد صنفی که از خدمات آموزش موسسه استفاده نموده اند یکی از قدرتمند ترین شبکه های ارتباطی صنعت ساختمان را دارا می باشد، بطور قطع و یقین صاحبان کسب و کار برای شروع و یا توسعه خود نیازمند طراحان، تامین کنندگان و یا مجریان و سرمایه گذاران حرفه ای هستند.

این مجموعه افتخار دارد بعنوان موسس این شبکه گسترده، هر عضوی که تحت نام دانش پژوه و یا متقاضی دوره CMBA می باشد را در خانواده بزرگ خود جای داده و بعنوان عضوی در شبکه ثبت می نماید.

به جهت استفاده بهینه از این شبکه بایستی با واحد میز خدمت مجموعه ارتباط گرفت.

با توجه به کسب و کار های متعدد در صنعت ساختمان مراحل ورود به دوره های آموزشی به شرح ذیل می باشد:

 • شرکت در وبینار های رایگان معرفی دوره های CMBA موسسه تحقیق و توسعه خانه عمران ( بخش مدرسه کسب و کار )
 • ارزیابی اولیه واحد مشاوره و ثبت نام از متقاضی دوره، از حیث اهداف، میزان تجربه کاری، سطوح تحصیلی و تعیین وقت مشاوره تخصصی
 • مشاوره تخصصی توسط کارشناسان خبره در حوزه های کسب و کاری مرتبط صنعت ساختمان و تشخیص مناسب بودن یا نبودن متقاضی برای شرکت در دوره
 • پس از تائید مشاور تخصصی، ارسال سرفصل های آموزشی، تقویم دوره برای متقاضی به جهت بررسی و تطبیق زمانی شروع دوره

پس از تائید متقاضی پیش ثبت نام دوره انجام می گردد که حدود ۳۰% مبلغ کل دوره CMBA می باشد و مابقی مطابق فرمت پرداخت اقساطی کلا در سه قسط قابل اجرا می باشد. برای متقاضیان ثبت نامی که تمام شهریه خود را یکجا پرداخت نمایند به میزان ۵% تخفیف در نظر گرفته می شود.

عموما دوره های CMBA با رویکرد ایجاد ارزش نهادینه در مخاطب از منظر انتقال دانش، مهارت و تجربه مورد نیاز در کسب و کار دارای ترم های ذیل می باشد:

 • مدیریت و سازماندهی
 • مالی و اقتصادی
 • حقوقی و قراردادی
 • فنی و اجرا
 • برندینگ، تبلیغات و فروش
 • مهارت های ارتباطی

در بخش های صدر الذکر، علاوه بر دانش مورد نیاز مرتبط، تجربه و مهارت مطابق آخرین روش های روز دنیا در صنعت ساختمان به مخاطبان منتقل می گردد. در هر بخش ذکر شده نکات بسیار زیادی نهفته است که آگاهی از آن و بکار گیری به موقع باعث کاهش آسیب های متعدد در کسب و کار می باشد که متوجه تمام فعالان این حوزه می باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر بروی درخواست مشاوره کلیک نمائید.

به تناسب CMBA انتخابی، متقاضی متناسب با کسب و کار خود از حد اقل ۲۰۰ ساعت آموزش به بالا در برنامه آموزشی خواهد بود.

بله امکان پذیر است، هر ترم در دوره آموزشی CMBA بصورت مستقل و جداگانه اهداف آموزشی خود را در بر میگیرد، تنها نکته این موضوع این است که در صورت شرکت در یک یا چند ترم، امکان دریافت مدرک CMBA از مجتمع تعالی صنعت ساختمان بخش مدرسه کسب و کار موجود نمی باشد، لذا جهت اخذ مدرک می بایستی تمام ساعات آموزشی مطابق سرفصل ها و ترم ها گذرانده شود و در آزمون های مرتبط و جلسه مصاحبه و ارزیابی نهائی رتبه تائید اخذ گردد.

در کسب و کار بسیار مهم است که از چه کسانی مشاوره و آموزش کسب می کنیم، در نظر داشته باشید مدرسی که حاضر است تجربه سالها فعالیت حرفه ای و تخصصی خود را در صنعت ساختمان به اشتراک بگذارد دارای چه ارزش نهادینه است. به کرات همه ما تجربه داشته ایم که اگر از شخصی که تجربه خودش را در اختیار مان قرار داده چه استفاده ها و صرفه جویی ها در زمان و هزینه داشته ایم، موردی که با کمی تامل قابل درک خواهد بود.

به دلیل ماهیت کسب و کاری دوره های CMBA مجموعه ای بیش از ۲۰ مدرس در تخصص های مختلف که علاوه بر فعالیت آموزشی، خود ایشان در صنعت ساختمان مشغول فعالیت بصورت حقیقی یا حقوقی می باشند و دارای تجربه گران بهایی در حوزه های تخصصی خود می باشند، و دقیقا یکی از نقاط قوت این دوره ها انتقال تجارب توسط این اساتید خبره در حوزه های مختلف می باشد. برای آشنائی بیشتر می توانید به بخش معرفی اساتید دوره مراجعه بفرمائید.

دستاورد های دوره های CMBA به شرح ذیل طبقه بندی می شود:

 • آشنائی با متد روز دنیا در حوزه مدیریت کسب و کار و راه اندازی آن
 • شناخت عدم قطعیت های جدی کسب و کار ( ریسک ها ) و روش های مدیریت آن
 • آشنایی با مبانی مالی و اقتصادی کسب و کار ها و مدل های تهیه بیزینس پلان های کاری
 • شناخت ساختار منابع انسانی و مدیریت آن در کسب و کار ها که یکی از جدی ترین عوامل پیروزی و شکست در کسب و کار ها می باشد
 • آشنایی با تکنولوژی های برتر و نوین در کسب و کار ها
 • شناخت اهم موارد فنی و تخصصی در کسب و کار مرتبط
 • ایجاد دیدگاه استراتژیک در کسب و کار و برنامه ریزی در لایه مدیریت
 • تقویت لایه مهارتی در حوزه های ارتباطات موثر

علاوه بر مزیت های دوره های CMBA که در بالا ذکر گردید، آشنایی به مجتمع تعالی صنعت ساختمان که در حال حاضر بعنوان یکی از قدیمی ترین هلدینگ های صنعت ساختمان می باشد جزو دستاورد مهم ورود به این سری دوره ها می باشد.

توصیه می گردد در این قسمت از بخش میز خدمت نیز بازدیدی داشته باشید تا با امکانات گسترده مجتمع بیشتر آشنا گردید.

در صورتی که پاسخ سوال خود را پیدا نکردید لطفا از طریق باکس زیر، سوال و یا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 1. میلاد زینلی گفته؛
  ۲۲:۲۸ ۱۴۰۰/۰۶/۲۳

  سلام وقت بخیر این مدرک برای مهاجرت به کشور های امریکایی و امریکا کاربرد دارد؟
  ارزش این مدرک بین المللی هست یا فقط در ایران اعتبار دارد ؟
  در بحث تجارت و کسب و کار چگونه می تواند کمک کند ؟
  خلاصه ای از عملکرد دوره ها
  با تشکر

  • cmba_admin گفته؛
   ۱۲:۳۰ ۱۴۰۰/۰۶/۲۴

   میلاد عزیز سلام و ممنون از پیامتون.
   مدرک CMBA قابل ترجمه و بین المللی است.
   محتوای دوره‌های CMBA ویژه‌ی فعالیت حرفه‌ای در جایگاه مدیریت در صنعت ساختمان طراحی و ارائه شده است. تعداد قابل توجهی از فارغ‌التحصیلان دوره‌های جامع CMBA، از استقبال و اعتبار آن در بازار کار بین المللی از جمله آلمان، آمریکا و کانادا نیز اطلاع میدهند. اما بیش از مدرک معتبر آن، معتقدیم محتوای منحصر به فرد آن در طی مسیر حرفه‌ای تان موثر خواهد بود.
   در رابطه با عملکرد دوره‌ میتوانید به شبکات اجتماعی مدرسه رجوع کنید و یا برای دریافت اطلاعات تکمیلی پیرامون دوره‌ی CMBA مد نظرتون، با کارشناسان مدرسه تماس بگیرید.
   مدرسه کسب و کار در شبکات اجتماعی:
   https://instagram.com/cmba.ir
   https://www.linkedin.com/company/construction-business-school
   تلفن مستقیم: ۰۲۱۸۴۳۶۰ داخلی ۱۴۰ الی ۱۴۲
   موبایل: ۰۹۱۹۳۳۷۴۰۲۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مزایای عضویت در مدرسه

 • دسترسی به محتوای آموزشی رایگان
 • اطلاع از پیشنهادات ویژه و تخفیف‌ها
 • بهره‌مندی از خدمات ویژه با قیمت مناسب
 • حضور در برخی رویدادهای داخلی اعضای مدرسه کسب و کار
 • بهره‌مندی شبکه ارتباطات حرفه‌ای در صنعت ساختمان
 • حضور در چرخه کسب و کار صنعت ساختمان و کسب اعتبار