آنالیز اقتصادی روند تحوالات بازار معاملات مسکن شهر تهران در ماه‌های منتهی به اسفندماه سال ۱۴۰۰

دسته بندی :مقالات 30 فروردین 1401 مدرسه کسب و کار صنعت ساختمان 2306

گزارش «تحولات بازار مسکن شهر تهران در اسفند ماه سال » ۱۴۰۰ که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است.

  • در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران به ۶/۸ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۹/۹ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۹/۶ درصد افزایش نشان میدهد.
  • در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۳۵۱/۲ میلیون ریال بود که حاکی ازافزایش ۶/۲ درصدی نسبت به ماه قبل می باشد. همچنین این رقم نسبت به مشابه سال قبل از آن معادل ۱۶/۰ درصد افزاییش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه اسفندماه سال ۱۳۹۹ ( معادل ۹۳/۷ درصد ) به مراتب کمتر بوده و مبین کند شدن آهنگ رشد قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ است.

۱- حجم معاملات مسکن

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که از مجموع ۶۸۳۴ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم  ۳۲ /۵درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. سهم مذکور در مقایسه با اسفند ماه سال قبل حدود ۵/۹ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در گروه های ” ۱۱ تا ۱۵ “و ” بیش از ۲۰ ” سال ساخت افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۴.۳ درصدی  از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۱۰ و ۲ به ترتیب با اختصاص سهم های ۹/۵ و ۹/۳ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

تحولات قیمت واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران

در اسفندماه سال ۱۴۰۰، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۳۵۱/۲ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل از آن به ترتیب ۶/۲ و ۱۶/۰ درصد افزایش نشان میدهد.

در میان مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷۷۴/۷ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۱۶۵/۶ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.
ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹به ترتیب ۱۲/۷و ۳۶/۵درصد افزایش نشان میدهند.

مشاوره اقتصادی در حوزه آنالیز مالی ساخت و ساز

جهت دریافت مشاوره در حوزه آنالیز مالی و اقتصادی ساخت و ساز اینجا کلیک کنید.

سایر شاخص های آماری بازار معاملات مسکن

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده شهر تهران در اسفندماه سال ۱۴۰۰ نشان میدهد که به لحاظ مساحت، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، سهمی معادل ۵۳/۱ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند. همچنین ۵۸/۹ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این ماه (۳۵۱/۲میلیون ریال) معامله شده و ۴۲/۶درصد از معاملات نیز به  واحدهای مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از ۲/۰میلیارد تومان اختصاص داشته است.

تحولات اجاره بهای مسکن

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در اسفندماه سال ۱۴۰۰ نشاندهنده رشد به ترتیب معادل ۴۵/۸ و ۵۰/۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن میباشد. لازم به توضیح است رشد ماهانه  شاخص مزبور در اسفندماه در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیب معادل ۰/۴ و ۱/۲ درصد میباشد.

۵- جمع بندی

تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در اسفندماه سال ۱۴۰۰ به حدود ۶/۸ هزار فقره رسید که نسبت به ماه قبل ۱۹/۹ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن ۲۹/۶ درصد افزایش نشان میدهد. در این ماه متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران معادل ۳۵۱/۲ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل از آن به ترتیب ۶/۲ و ۱۶/۰ درصد افزایش نشان میدهد.
بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در اسفندماه سال ۱۴۰۰ در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۲/۵ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن به ترتیب معادل ۴۵/۸و ۵۰/۲درصد رشد نشان میدهد. لازم به توضیح است رشد ماهانه شاخص مزبور در اسفندماه در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیب معادل ۰/۴ و ۱/۲ درصد میباشد.

راه آسان‌تری برای ارتباط با مدرسه کسب و کار صنعت ساختمان اینستاگرام مدرسه کسب و کار

مطالب زیر را حتما بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:

مزایای عضویت در مدرسه

  • دسترسی به محتوای آموزشی رایگان
  • اطلاع از پیشنهادات ویژه و تخفیف‌ها
  • بهره‌مندی از خدمات ویژه با قیمت مناسب
  • حضور در برخی رویدادهای داخلی اعضای مدرسه کسب و کار
  • بهره‌مندی شبکه ارتباطات حرفه‌ای در صنعت ساختمان
  • حضور در چرخه کسب و کار صنعت ساختمان و کسب اعتبار