تصویب ضوابط استقرار ساختمان های بلند در شهرهای ایران

به گزارش خبرنگار مهر، شورای عالی شهرسازی و معماری ضوابط عام بلندمرتبه سازی را به استانداران ابلاغ کرد. لذا از تاریخ ابلاغ این مصوبه صدور هرگونه مجوز برای احداث ساختمان‌های بلندمرتبه در سطح کشور صرفا در چارچوب ضوابط این مصوبه مجاز خواهد بود. 

بر اساس اعلام این شورای عالی،  صدور مجوز هرگونه احداث ساختمان بلند در شهرهای کشور، صرفا محدود به شهرهای با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر امکان پذیر خواهد بود. در آن دسته از شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و بیشتر که عرصه‌های بلندمرتبه در طرح‌های توسعه شهری مصوب آن پیش‌بینی نشده باشد، در صورت نیاز شهر و وجود تقاضا، ابتدا می‌بایست مصوبه توسط شهرداری با تأیید شورای اسلامی شهر تهیه و پس از تصویب در کمیسیون ماده پنج و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، جهت تصویب نهایی به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ارائه شود.

حداقل ارتفاع ساختمان

بر اساس این مصوبه، ساختمان هایی که با ارتفاع ٢٧ متر و بیشتر یا ساختمانی که تعداد طبقات آن با احتساب همکف، ۸ طبقه و بیشتر باشد یا ارتفاع بالاترین کف طبقه قابل بهره برداری آن بیش از ٢٣ متر از تراز متوسط زمین باشد، بلندمرتبه نامیده می شود. با این حال در شهرهای دارای طرح جامع معتبر (مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران) چنانچه آستانه دیگری برای تعیین ارتفاع ساختمان بلند تعریف شده باشد، همان ارتفاع با رعایت سایر ضوابط این مصوبه ملاک عمل خواهد بود.

ضوابط و مقررات

این قانون خاطرنشان کرد که

  1. احداث ساختمان های بلند در در مکان هایی که موجب انحصاری شدن مناظر طبیعی نظیر دریا، کوه، رودخانه، جنگل و… شود ممنوع است و باید در تدوین ضوابط استقرار ساختمان های بلند در هر شهر با توجه یه ویژگی های خاص آن شهر مورد توجه قرار گیرد.
  2. شناخت، تحليل و تعديل آثار ترافيکي احداث ساختمانهاي بلند و بررسي ارتباط با شبکه معابر همجواردر احداث ساختمانهاي بلند الزامي است. در اين راستا لازم است که تحليل و ارزيابي آثار ترافيکي احداث ساختمان بلند در راستاي محورهاي زير انجام شود. همچنين، لازم است که باتوجه به محورهاي زير، سقف ارتفاعي و تعداد طبقات مجاز در عرضهاي تخصيص يافته به ساختمانهاي بلند در هماهنگي با اين ضابطه و دستورالعمل آن در هر شهر ارائه شود.

ـ معابر مجاز براي استقرار و دسترسي
ـ مطالعات اثرسنجي ترافيکي
ـ برآورد تقاضاي پارکينگ
ـ تحليل وضعيت طرح دسترسي ساختمان
ـ دسترسي به ايستگاههاي حمل و نقل همگاني
درصورت عدم احراز شرايط مورد نظر در هريک از محورهاي فوق مطابق راهنماي مرتبط، احداث ساختمان بلند در قطعه زمين مورد بحث، ممنوع است. 

راه آسان‌تری برای ارتباط با مدرسه کسب و کار صنعت ساختمان اینستاگرام مدرسه کسب و کار

مطالب زیر را حتما بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:

مزایای عضویت در مدرسه

  • دسترسی به محتوای آموزشی رایگان
  • اطلاع از پیشنهادات ویژه و تخفیف‌ها
  • بهره‌مندی از خدمات ویژه با قیمت مناسب
  • حضور در برخی رویدادهای داخلی اعضای مدرسه کسب و کار
  • بهره‌مندی شبکه ارتباطات حرفه‌ای در صنعت ساختمان
  • حضور در چرخه کسب و کار صنعت ساختمان و کسب اعتبار